Fenerbahçe

İsmail Yüksek hakkında bilinmeyenleri eski hocası Sadi Tekelioğlu anlattı! “Fenerbahçe için kavga eder”

İsmail Yüksek’i Türk futboluna kazandıran, genç oyuncunun eski hocası Sadi Tekelioğlu, editörlerimizden Ömer Aykut Özaşkın’ın sorularını yanıtladı. Tekelioğlu, İsmail’in transfer sürecinden, nasıl bir karatere sahip olduğuna, Fenerbahçe’ye ne derece bağlı olduğundan, geleceğine dek konuştu. İşte o kelamlar…

“İsmail çok yetenekli bir oyuncu. Fenerbahçe’ye imza attıktan sonra, bu vakte kadar geçen süreyi şanssız bir mühlet olarak değerlendiriyorum. Türk hocalar onu anlamadı, Jesus’a kısmet oldu. Kaliteli yabancının her vakit ülkemize ne kadar yarar getirdiği ortada. Körü körüne yabancı düşmanlığı yapmanın manası yok. Stefan Kuntz’u da tebrik etmek lazım. Onu oynattı. Ulusal Ekip tekrar kümeden çıkardı ancak onun golüyle kümeden çıkmayı garantilememiz, işin hoş tarafı oldu.

2 sene evvel bunu söylediğim vakit, “Abartıyor” diyorlardı. 99 neslinin, 2., 3. Lig’in en yeterli oyuncusu olduğunu söylemiştim. O fizikte bir insanın teknik ve çabuk olması, düzgün ayağını kullanması şahane. Bana sorsalar, badireye düşseler, “Hocam kalecimiz atıldı” deseler, İsmail’i oynatırım. Allah her beşere bu türlü yetenek vermiyor. Uzunluğu 180 üstü. Dişine nazaran bir rakip bulsun, onunla baş edemezler. Evvelden İsmail Yüksek’ti, artık “İsmail çok Yüksek” oldu.

Gölcük’e gittiğimde, Trabzonspor ile kardeş kent olduğunu biliyordum. İdmanda İsmail ve Furkan’ı gördüm. Beni heyecanlandırdı. “Artık egzersizlere gideceğim” dedim. Attığı goller, attırdığı goller, kadro oyunu, ferdi oyunu çok güzel. O tipte bir oyuncunun rakiple birebir gayret etmesi çok zordur. Sürat var, teknik var. 40 yıldır bu işin içerisindeyim, bir Fatih Tekke’de bu suratı, bu tekniği gördüm, bir de İsmail Yüksek’te.

Jorge Jesus onu merkez orta saha oynatıyor. Yabancı hocalar, oyuncunun geçmişine bakmaz, geleceği ile ilgilenir. Jorge Jesus bu hususta gerçek olanı yaptı.

“FENERBAHÇE TARİHİNE GEÇECEK”
Bizde olsa, alt liglerden geldi derlerdi. Son vakitlerde Gölcükspor’dan çok genç oyuncu çıkıyor, bunlardan biri de Kerem Aktürkoğlu. Gölcükspor, ondan da yetiştirme hissesi alacak. Demekki bu topraklardan uygun oyuncular çıkıyor. Olağan İsmail öteki bir oyuncu. Ben inanıyorum, çok yeterli yerlere gelecek. Fenerbahçe tarihine geçecek.

İsmail’in ismini 2., 3. egzersizde Trabzonspor’a verdim. Transferin kısa mühlet içinde bitmesini istedim. Süreç ağır ilerledi. 10, 20 gün geçti, biz haber bekliyorduk.

FENERBAHÇE – TRABZONSPOR MAÇI ANISI
Fenerbahçe – Trabzonspor maçı vardı o sıralarda. Maçı daima birlikte, kadroyla izliyorduk. Ben de Trabzonluyum, bizim yanımızda pek reaksiyon veremiyordu. Ancak, maç içinde atlıyor, zıplıyordu, heyecanlanıyordu. Bende ona, “Rahat ol, biz objektif insanlarız, futbol adamıyız, yarın rakip de olabiliriz, alışılmış bir tarafı tutman gerekirse sevineceksin.” dedim. O vakitler Fenerbahçe gündeminde dahi değildi.

Furkan diye bir oyuncu vardı, Sivas ve Denizli istemişti, teklif yapmışlardı. Menajerler, 2. Lig’den teklif var diyordu. Ben cevaben, “Siz ne diyorsunuz? 2. Lig ile Gölcükspor’un ne farkı var? İsmail’in yeri Üstün Lig. İsmail yeteneğinin farkında fakat sen değilsin. İsmail Harika Lig’e gidecek, başarılı olacak.” dedim.

Erdinç Şehit diye bir arkadaşımız var, Tuncay Ulu ve Fenerbahçe’ye yakın. Bana “Hocam, Fenerbahçe olur mu?” dedi. Bende ona, öbür kulüpler bekliyor dedim.

“EMRE BELÖZOĞLU, İZLEMEDEN ALDI”
Alt liglerde manzara yoktu ancak ben referansı verdim. Emre Belözoğlu’nu aradılar. Trabzonspor’a Sadi hoca referans olduysa, bu düzgün futbolcudur dediler. Emre Belözoğlu’nu da kutlamak lazım, hiç izlemeden aldılar. Aslında önü de açık, Türk futbolunun en başarılı teknik adamlarından biri olacak diye düşünüyorum. Çok büyük bir paraya da almadılar, 25 bin dolar civarı tutmuştu.

Tabii aslan hissesi Emre Belözoğlu’nun. Erdinç Şehit onu Fenerbahçe’ye önerdi, Emre Belözoğlu da hiç izlemeden aldı. Büyük bir risk aldılar. Kimse, palavra söylemesin, “Ben bilgim, tuttum, getirdim” demesin. 2 yılının da boşa geçtiğini düşünüyorum.

Transferinin birinci günlerinde farklı programalara çıktım. O günden bugünlere söyledim. Beni İsmail yanıltmadı, yanılan onun hakkında berbat konuşanlar oldu. Jorge Jesus da adaletli davrandı. 2 seneyi kayıp olarak değerlendiriyorum.

İsmail’in alınmaması gerektiğini söyleyenler, Fenerbahçe’nin yanlış bir transfer yapmış olduğunu söyleyenler… Jesus, Kuntz onu kıymetlendirdi, yabancı düşmanlığının ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha gördük.

“HAYALİ FENERBAHÇE’YDİ”
Türkiye’deki hayali Fenerbahçe’ydi, bunu biliyorum. Antrenmana her vakit erken gelirdi. Ağabeylerinden dahi erken gelirdi. Rakibe çok agresif ve kayarak çaba ederdi, ona dikkatli olmasını söylerdim. Ben kendisinin Fenerbahçe’den diğer bir yere gitmek istemeyeceğini biliyorum. İsmail’e de sorsanız, “Fenerbahçe zati Avrupa grubu, büyük kadro.” der.

“FENERBAHÇE İÇİN HENGAME EDER”
İsmail’in ne kadar koyu, agresif bir Fenerbahçeli olduğunu biliyorum. Hatta şöyle söyleyeyim, Fenerbahçe için hengame edebilecek kadar Fenerbahçeli. Etrafına reaksiyon gösterecek kadar düzgün bir Fenerbahçeli olduğunu düşünüyorum.

Abdülkadir Ömür 16 yaşındayken, Onur Kıvrak ile birlikte idmandaydım. Ona, “Onur, elimizden 16 yaşında bir çocuk var, çok âlâ.” dedim. Onur, “Onu ne vakit göreceğiz.” dedi. Adana maçında onu oynattım, herkes beğendi. Bizim özelliğimiz bu, olmadan olabileceğini söylememiz değerli.

“AVRUPA’YA GİDECEK EN DEĞERLİ OYUNCU OLACAK”
Ben de İsmail ile ilgili söylüyorum, “Fenerbahçe tarihine geçecek, Fenerbahçe’den Avrupa’ya gidecek en değerli oyuncu olacak.” diyorum.

Geçmişte Tugay Kerimoğlu, Emre Belözoğlu gitti. Ajax, Porto üzere gruplara Avrupa’nın devleri büyük paralar harcıyor, Türk futbolcuların baremi 15 milyon euro üzere davranıyorlar, bunu İsmail kıracak. Ajax’tan, Porto’dan, Lyon’ndan bir kadroya gitmiş üzere olacak.

Burda en değerli olaylardan biri Fenerbahçe Lideri Ali Koç’un, hiç seyretmeden onay vermesi, güvenmesi. O süreçte öbür şeyler düşünülebilirdi. Kulüp başkanlığı ismine, Fenerbahçe’ye yaptığı en büyük hizmetlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu