Galatasaray

GALATASARAY HABERLERİ: Juan Mata’dan açıklama! “En büyük isteğim…”

Galatasaray’ın yeni transferlerinden dünyaca ünlü İspanyol futbolcu Juan Mata Garcia, Galatasaray Televizyonu’na özel açıklamalarda bulundu.
Galatasaray’a geliş sürecinden mesleğine dair kıymetli ipuçları veren Mata’nın yaptığı açıklamalar şu formda:

GALATASARAY FORMASI İLE BİRİNCİ MAÇ

İlk kere Galatasaray forması giydiğim için çok gurur duydum Arkadaşlarımla birbirimize alışmaya başladık. Birlikte oynuyor olmamız ve binlerce taraftarın olduğu dostluk maçında alanda olmak sahiden şahane bir histi.

JUAN MATA’NIN PERFORMANSI

Uzun bir ortadan sonra, idman yapmamış ve grupla oynamamış biri olarak alanda olmak benim için kıymetliydi. Kendimi gözlemleme muhtaçlığı hissettim. Arkadaşlarımla uygun bir irtibat kurabildiğimi ve âlâ bir performans çıkarabildiğimi gördüm. Hasebiyle oynadığım için memnun oldum.

TRANSFER SÜRECİ

Süreç çok süratli gelişti. Çok süratli bir biçimde imzaları attık. Mesleğimin bu periyodunda Galatasaray üzere büyük bir kulüpte oynamaya gereksinimim vardı. Buraya, şampiyon olmak için, unvanlar kazanmak için ve olağan ki nitekim oynamak için geldim. Ve bunu da çok istiyordum. Hasebiyle süratli bir biçimde gelişti. Transfer devri bitmek üzereydi. Benim menajerim de hocamızla çok süratli bir halde konuşmaları gerçekleştirdi. Biz de esasen çok heyecanlıydık buraya gelmek için. Süratli bir formda uçağa atladım ve transfer devri kapanmadan evvel buraya geldim.

MATA’NIN FUTBOL KARİYERİ

Benim aslında Türkiye ile ilgim çok eskiye dayanıyor. Benim, İspanya ulusal kadrosuyla maçımı hatırlarsak, birinci evvel Bernabeu’da Türk Ulusal Grubu ile karşılaşmıştık. İkinci maçımız da burada İstanbul’da eski Ali Sami Yen Stadımızda oynamıştık. O yüzden, o vakitten gelen bir kontağım var Türkiye ile….

Valencia’dan sonra Chelsea’ye geçtim. Akabinde Manchester United’da 8 yıl geçirdim. Çok mükemmel taraftarlar ve şahane statlar vardı orada. Çok keyif aldım. Hoş bir meslek geçirdiğimi düşünüyorum. Artık de bu hoş kentin (İstanbul) tadını çıkarmaya çalışıyorum. Burada da çok heyecanlıyım. Çok hoş bir yere geldim.

TÜRKİYE’DE OYNAMA HAYALİ VAR MIYDI?

Geçmişte burada (Türkiye’de) oynamıştık fakat bir ekipte olduğun vakit, diğer bir gruba gitmeyi hayal etmek çok sıkıntı. Zira o vakit kendi ekibinize odaklanmış oluyorsunuz. Bursaspor ile, Fenerbahçe ile, Başakşehir ile oynadık. Çok büyük Türk oyuncular vardı. Mesela Arda Turan üzere. Onları gördüğüm vakit heyecanlanıyordum, ne kadar hoş oynuyorlar diye düşünüyordum o vakitler.

MATA’NIN GÖZÜNDEN GALATASARAY

Çok uzun vakit geçirmedim ancak büyük bir güç var burada. Sahiden birlikte çalıştığımız herkes bize yardımcı oluyor. Şahane bir atmosfer kurulmuş durumda. Yabancı arkadaşlarla da, Türk arkadaşlarla da sahiden sıkı bir ilgi kurabildik. Yalnızca sahanın içinde değil, sahanın dışında da, insani bedeller olarak baktığınızda birbirimiz ile uygun ahenk sağlayan, çok kaliteli beşerlerle birlikte olduğumuzu hissediyoruz.

İstanbul’u çok fazla görmek için vaktim olmadı. Ama bence çok büyük bir kültür var burada. Çok büyük bir tarihin modülü tıpkı vakitte. Onu da çok görmek istiyorum. Biraz daha vakte gereksinimim var. Bu büyük kenti görmek ve tanımak için daha fazla vakte muhtaçlığımız olduğunu düşünüyorum.

OKAN BURUK’A DAİR DÜŞÜNCELERİ

Okan Hoca ile yaklaşık iki haftadır çalılşıyoruz. Yeni tanıştık lakin Başakşehir’in hocası olduğu vakit onlara karşı oynamıştık. Ve burada onlara kaybetmiştik. Çok büyük bir insan olduğunu düşünüyorum. Oyuncularıyla yakın ilgiler kuran bir insan olduğunu düşünüyorum. Hatta bizimle birlikte idmanlara çıkıyor ve kalitesini gösteriyor. Hakikaten şayet bizim ile birlikte oynayabilseydi çok şanslı olurduk.

GALATASARAY’IN YENİ TRANSFERLERİ

Büyük gruplardan hakikaten en üst düzeydeki oyuncuları getirmek için büyük efor sarf etti kulüp. Hem, Türk oyuncular hem de yabancı oyuncular olarak düşündüğümüzde takımımız hakikaten kaliteli. Bütün oyuncular çok kaliteli. Ve iddiam o ki, hocamız da bu oyuncuların kalitesinden mutlu. Bir ekibin şampiyon olması için birlik olması gerekiyor. Bireyler tarafından kazanılmıyor şampiyonluklar. Münasebetiyle birbirimizi tanımaya devan ediyoruz. Bu tanımanın sonucunda da daha düzgün bir kadro üzere oynamayı öğreniyoruz. En sonunda da şampiyon olmak için çabaya devam ediyoruz.

MATA’NIN KADROYA UYUMU

Kaptanımız Muslera olsun, Icardi olsun, Torreira olsun, Sergio olsun hepsiyle çok rahat halde irtibat kuruyorum birebir lisanı konuştuğumuz için. Birbirimize yardımcı oluyoruz. Tıpkı vakitte, kulüp tarafından sizler de çok yardımcı oluyorsunuz.

FUTBOL MESLEĞİNDEKİ TEK EKSİK; LİG ŞAMPİYONLUĞU…

Süper Ligi hocamızla, kadro arkadaşlarımızla birlikte kazanmak eksiksiz olur. Üstün Lig şampiyonu olmak için çalışıyoruz. Şampiyon olduğumuzda da, taraftarımızla birlikte kutlama yapmak şu anda en çok istediğim şey.

GALATASARAY TARAFTARI

Gerçekten çok farklı bir taraftar var burada. Büyük kulüplerde çok tutkulu taraftarlar evvelden görmüştüm. Lakin buraya geldiğimde, bilhassa iki hafta evvelki lig maçını tribünde izlerken, oradaki taraftarın bizi tutkuyla destekliyor olması sahiden farklı bir düzeydi benim için. Konuttaki maçlarımızda, stadımızdaki maçlarımızda, kendimizi göstermek için onların da bize takviyesi gerekiyor. Daha fazla puan kazanmamız için birlikte olmamız gerekiyor. Ve taraftarın bu tutkusu çok kıymetli diye düşünüyorum.

GENÇ OYUNCULAR

Kerem ve Yunus için konuşmak gerekirse, kanatta bize çok yardımcı olan, teğe birde çok düzgün oyuncular. Genç olduklarını da düşünürsek, sahiden çok kaliteli oyuncularımız var. Onlar için devamlı olmak kıymetli. Hem bizim maçlarımızda hem de ulusal ekipte oynamaları açısından sürekliliğe gereksinimleri olduğunu düşünüyorum. Daima en üst düzeyde oynamaları için. En üst düzeydeki oyuncu ile öbür oyuncular ortasındaki fark bence yalnızca mentalite farkıdır. En üst düzeyde oyuncu olmak için her gün idman yapmak, kendini önemli bir halde o idmana vermek gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra aslında her oyuncu üst düzeyde olur. Ben Mata olarak, onlara bu usul bir tavsiye verirdim.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Bence futbolcular olarak bu sorumluluğu farketmemiz gerekiyor. Biz futbolcular olarak özel bir yerdeyiz. O özel yerde olmanın da getirdiği kimi sorumluluklar var alışılmış ki. Sporun, bilhassa de futbolun insanlara sıra dışı bir formda yaklaşma özelliği var. 2017’de kurduğumuz Common Goal’de olağan hayat ile futbolu birleştiriyor ve maaşımızın aşikâr bir yüzdesini bağışlıyoruz. Toplumu daha sürdürülebilir ve yakın formda tutacak biçimde bir proje yapalım istedik. Birinci başta tek bir oyuncu olarak başladım. Şu anda 300’den fazla oyuncumuz var bu proje içinde. Ve nitekim çok faydalı olduğunu düşünüyorum, futbolla birlikte toplumu oluşturması ve yardımcı olması açısından.

OSCAR VAKFI VE HİNDİSTAN

Çok hoş bir his. Kendini tamamlanmış hissetmeni sağlayan bir his. Yardımcı olmaya çalıştığın insanları ziyaret edip onlarla tanışabilmek, yüz yüze gelebilmek hakikaten çok beğenilen bir his. Dünya etrafında Oscar Vakfı da (Organisation for Social Change Awareness and Responsibility) başka çalıştımız vakıflar da nasıl işler çıkarıyorlar, ne kadar büyük işler çıkarıyorlar, onu gidip görmek çok hoş bir histi. Biz üyeleri olarak, bu vakıflar nasıl çalışıyor, neler yapıyor, ne kadar efor sarfediyorlar, onu görmek sahiden çok güzelimize gidiyor. Tıpkı vakitte herkesin katılabileceği, dünyanın en büyük kulübünü kurma bahtı yaratıyor. O da nitekim olağanüstü bir his.

ASLA PES ETMEYİ DÜŞÜNMEDİM

Hiçbir vakit sahiden bırakmayı düşünmedim. Zira hayalim profesyonel futbolcu olabilmekti. Ve bu, hayatta karşıma çıkan tüm mahzurları geçmek için motivasyonum oldu. Her seferinde başarılı oldum. Ve bu çabayı hep sürdürdüm.

HAYATINDAKİ KAHRAMAN

Babam, annem ve doğal ki kardeşim derdim. Babam futbol oyuncusuydu. Çok küçük olduğum vakitlerden itibaren beni alanlara götürüyordu. Annem, babam ve kardeşimin takviyeleri sayesinde kendimi geliştirebildim. Eğitimimimde ve kim olduğumda çok büyük hisse sahibidirler. Onlar sayesinde bu yerlere geldim. Onların dayanağı ile geldim.

64 NUMARANIN ANLAMI

Önemli bir numara olduğu için genelde 10 numara ile çıkıyordum maçlara. Hoşuma gidiyordu. Futbolda kıymetli olan ofansif orta sahanın giydiği bir numaraydı. Manchester United’da da 8 numara ile alana çıkıyordum. Küçüklüğümden beri hoşuma giden bir numaraydı 8. Ve orada gururla taşıdım 8 numarayı. 10 numarayı Rooney gidiyordu, ondan alabilmek çok zordu. (gülerek) Annem geçen yıl vefat etti. 1964 doğumlu kendisi. O yüzden her vakit benimle olduğunu hissetmenin bir yolu olarak düşündüm ve 64 numarayı giydim. Babam da birebir yıl doğmuş. 64 numarayı giydiğimde onları yanımda hissediyor üzereyim.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Real Madrid B’de 18 yaşındayken, oynadığım periyotlarda başladığım bir spor marketing kısmı vardı. O vakitten beri eğitimimi devam ettiriyorum. Madrid’den ayrıldıktan sonra bunu devam ettirebilmek sıkıntı oldu. Hala eksiklerim var ancak ileride onu da tamamlayacağım. Spor idaresi üzerine, antrenörlük üzerine son yıllarda bilhassa masterler da yaptım, kurslara da katıldım. Orada da devam ediyorum birebir vakitte. Lakin şu an odaklandığım şey futbol. Ancak bunun yanında öbür bir şey yapmayacağım manasına gelmiyor bu. Kendimi öbür şeylerde de geliştirebilmem gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu