Galatasaray

GALATASARAY HABERİ: Yusuf Demir’in Türk kimliği ortaya çıktı! Şimdi ne olacak?

Spor Toto Üstün Lig’de yeni dönem için birçok transfere imza atan Galatasaray’da gündem Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynatılıp oynatılamayacağı…

Galatasaray cephesi, Rapid Wien’den 6 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer ettiği Türk asıllı Avusturyalı oyuncunun yerli statüsünde oynaması gerektiğini savunuyor.

Sarı-kırmızılılarda lider Dursun Özbek Yusuf Demir’in durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Özbek, genç oyuncunun Türk statüsünde oynaması için federasyon ile temasta olduklarını lisana getirdi ve şu sözleri kullandı:

“Yusuf Demir ile ilgili temaslarımızı sürüyor. Kıymetli bir oyuncu. Türk sporuna, futboluna değerli hizmetler verecektir. Daha çok genç. Bu genç yaşta başarılı performansları olmuştur. Türk Ulusal Kadrosu’nun Yusuf’u kazanması gerektiğini düşünüyorum.

Bu manada temaslarımız var. TFF de müspet bakacaktır. Gayretimiz, temasımız Yusuf Demir’i Türk Ulusal Kadrosu’na kazandırılması ve performansıyla muvaffakiyet getirmesi tarafında olacaktır.”

YUSUF DEMİR’İN ESKİ NÜFUS CÜZDANI ORTAYA ÇIKTI
Hürriyet’in haberine nazaran; Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynatılıp oynatılamayacağına dair tartışmalar sürerken oyuncunun Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ortaya çıktı.

Yusuf Demir, Avusturya Ulusal Kadrosu’nu tercih edip Avusturya vatandaşlığına geçtiği için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı ve nüfus cüzdanı iptal edildi.

19 yaşındaki Yusuf Demir, Avusturya Ulusal Ekibi formasıyla bugüne kadar 4 maça çıktı. Yetenekli oyuncu bu sebeple Türk ulusal ekibinde forma giyemeyecek.

FIFA KURALI NE DİYOR?
FIFA’nın ilgili kuralına nazaran; rastgele bir ulusal grupta 3’ten fazla maça çıkmış olan oyuncu, bir daha öbür bir Ulusal Kadro ismine oynayamıyor.

Önceki uygulamada, bir futbolcunun, oynadığı bir ulusal kadrosu değiştirebilmesi için birinci formasını giydiği ekipte sırf hazırlık maçına çıkmış olması gerekiyordu.

TFF STATÜSÜ NE DİYOR?
Yusuf Demir, 2015-16 döneminden sonra Ulusal Grup tercihini yaptığı için yabancı statüsünde oynayacak.

O periyottan evvel ulusal grup tercihini yapan öbür gurbetçi futbolcular, Türk pasaportları sayesinde Muhteşem Lig’de yerli kategorisinde yer alıyordu.

TFF’nin bu dönem yürürlüğe koyduğu kurala nazaran; ekipler 14 yabancı oyuncunun üzerine üç 21 yaş ve altı genç oyuncuyu belirli kriterleri doldurması halinde takımına katabiliyor.

Yusuf Demir, 19 yaşında ve Avusturya’nın alt yaş kümelerinde nizamlı oynadığı için TFF’nin yabancı kuralına takılmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu