Galatasaray

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek açıkladı! Mauro Icardi…

“TRANSFER İÇİN EN KIYMETLİ ETMENLER”

Futbolda transferler dönem devam ederken başlıyor. Teknik takımın raporlar, scout grubunun takipleri transfer için en değerli etmenler.

“HAZIRLIK KAMPINA TRANSFERLERİMİZ YETİŞMEDİ”

Haziranda seçildik, 15-16’sı mazbata aldık, misyon taksimiyle birlikte ayın sonuna geldik. Ondan sonra hazırlık başladı. Geçmiş teknik grubun raporu da gelmedi. Transfer devrine geç başladık. Hazırlık kampına transferlerimiz yetişmedi.

“ALIŞMA SÜRECİ ÇOK ÂLÂ GEÇTİ”

Yeni ekip kurduk. 26 oyuncu gitti, 13 oyuncu geldi. Bu yeni kadronun kendi içinde alışması bir vakit alıyor. Bu vakit devam etti ve şu anda bayağı bir başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Alışma süreci çok âlâ geçti. Bundan sonra yükselerek devam edecektir.

“LİG GÜYA 2 MODÜL ÜZERE OLDU”

Lig güya 2 modül üzere oldu. Dünya Kupası’na kadar olan bir süreç. Yaklaşık yarısını oynuyoruz. 1.5 aylık orta, uzun bir orta. Sonra ligin ikinci perdesi başlıyor. Sıkıştırılmış bir fikstür. Avrupa’da oynayanların fikstürü daha da sıkışacak.

“DÜNYA KUPASI’NDAN SONRA FARKLI OLACAK”

Dünya Kupası’ndan sonra öbür bir lig olacak. Galatasaray’ın performansının ikinci yarıda daha yüksek olacağını düşünüyorum. Ekibin oyunu giderek güzelleşiyor.

“G.SARAY’IN BAŞARISI İÇİN KOŞAN BİR KARDEŞİMİZ”
Okan Hoca ve teknik takım, hem gruba verdikleri emekler hem de sıkışık transfer devrinde yapılan çalışmalar kıymetliydi. Okan Hoca, Galatasaray’ın yetiştirdiği bir çocuk, spor adamı. Galatasaray ile başarılara koşmuş biri. Futbolcu olarak Galatasaray’a çok katkı vermiş, kupalar kazandırmış bir oyuncumuz. Bugün de teknik adam olarak Galatasaray’ın başarısı için koşan bir kardeşimiz.

“GERÇEKÇİ TENKİTLERİ DİKKATE ALIYORUZ”

Piyasada yapılan polemiklerin, tartışmaların gerçek olanını dikkate alıyoruz. Bu yorumların gerçek olmayanının hiçbir kıymeti yok. Galatasaray topluluğu da bu konuşmaları, yorumları süzmesini çok düzgün bilir. Biz gerçekçi tenkitlerden faydalanmayı düşünüyoruz. Onun dışındakileri duymuyoruz.

“AVRUPA BİLE BUNA ALIŞIK DEĞİL”

Galatasaray, bu dönem Avrupa’da değil. Millet buna alışık değil. Galatasaray’ın Avrupa’da olmamasına, hem Türk hem Avrupa kamuoyu alışık değil. Galatasaray bunu telafi etmeli. Ali Sami Yen Bey’in mottosuyla; Galatasaray, yabancı ekipleri yenmiş bir kulüp. 117 yıldır bu türlü gelen bir gelenek.

“500’DEN 130’A DÜŞTÜ”

Geçen sene Galatasaray, 20 milyon euro kasasına para koydu. Spor topluluğunda, spor dünyasında yalnızca sportif faaliyetlerden para gelmiyor. Diğer imkanlar da var. Tokenlardan 16-17 milyon dolar bir para almış. Bu sene Avrupa yok, 20 milyon euro gitti. Token piyasada ilgi görmüyor, gündemde değil. Naklen yayın gelirleri zati 500 milyon dolardan 130 milyon dolara düştü.

“GELİRİMİZ 1 MİLYAR TL”

Onun için kur farkı, yaptığımız kontratların tümüne yakın kısmı yabancı para bazında; tüm bunları bir ortaya getirince Muhteşem Lig kulüpleri dar boğazda. 2016/17 döneminde, lider olduğum devirde Galatasaray’ın geliri 100 milyon euro’ydu, net! Bugün Galatasaray’ın geliri 1 milyar TL. TL bazında gelirlerimiz yarı yarıya azalmış. 100 milyon euro getirseydik 2 milyar TL gelirimiz olacaktı.

“FUTBOLCU SATAMIYORUZ”

Futbolcu ihraç edebiliyor muyuz? Hayır. 1-2 kulüp birkaç tane futbolcu sattı. Türk futbolunun, dünya ekonomisindeki hissesi son derece düşük.

“BORÇLAR ERCİYES’İN KARI GİBİ

Kulüplerin temel faaliyetleri dışında gelir yaratma peşine gitmeleri lazım. Dijital faaliyetler, gayrımenkul geliştirme, sponsorluk gelirleri yapması lazım. Bunları yapmazsa borçlar Erciyes’in karı üzere üstüne bine bine geliyor.

“17 OLİMPİK BRANŞA DA HİZMET VERİYORUZ”

Spor Toto Muhteşem Lig’de gayret eden kadrolardan birkaç tanesi ‘Spor Kulübü’, geriye kalanları ise ‘Futbol Kulübü’. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor aslında Türk sporuna hizmet etmek üzere faaliyet gösteriyor. Galatasaray’ın evet futbol ekipleri var ancak onun dışında 17 tane olimpik branşta hizmet veriyoruz. Satranca kadar var. 2 bine yakın atletimiz var. Eğitiyoruz, antrene ediyoruz, bakıyoruz, yediriyoruz, içiriyoruz. 15 bine yakın da okullarda eğittiğimiz sportmen var. Galatasaray’ın bu branşlardaki bütçesi 350-400 milyon TL… Vakıfbank, Halkbank, Türk Telekom ile yarışıyoruz.

“BURADAN YARAR ÇOK AZ”

Finansal yapıyı tahlil ettiğimiz vakit, Galatasaray yüklendiği misyon çerçevesinde bu sporları terk edemez. Bu sporları Türkiye’ye getiren kurumdur. Bu sporun gelişmesi, büyümesi için devam edecek. Galatasaray’ın buradan karı çok az. Judonun, küreğin, yüzmenin ne getirisi olabilir? Bunların hepsinin yükü birikiyor. Yıllardan beri bu türlü geldiği için mali yapıyı işin içinden çıkılmaz hale getiriyor. Yorum yaparken öteki branşların da tahlil edilmesi gerekiyor. Futbol iktisadına bunlar da tesir ediyor. Konuşmakta yarar var. Olimpik sporlar, büyük kulüplerin finansal yapısını zorluyor.

“İHRACATÇI DEĞİL İTHALATÇIYIZ”

Türk sporunda tespit ettiğim konu şu. Kulüplerin kesinlikle faaliyet dışında gelir yaratacak konulara yönelmesi lazım. Temel faaliyetimiz olan spordan para kazanma durumumuz yok. İhracatçı değiliz. Biz futbolda ve öteki sporlarda ihracatçı bir ülke değiliz, ithalatçıyız. Öncelikle faaliyet dışı gelirlerin üzerine eğilmemiz lazım bu kulüpleri yaşatmak, üst çıkarmak istiyorsak.

“KEMERBURGAZ’DA İNŞAATA BAŞLADIK”

Kemerburgaz’ın kıymeti şurada, tesisleşmeye yöneliktir. Galatasaray’ın tesisleri 50 yıl evvel Florya’ya yapılmış. 50 yıl evvel yapıldığı haliyle Galatasaray’a hizmet veriyor. Tesisin çağdaşlaşması, günümüz sporuna hizmet etme mecburiyeti var. O yüzden Kemerburgaz… İnşaata başladık. 6 tane alanı olan, çağdaş teknolojiyle donatılmış bir tesisi yapıyoruz. Önümüzdeki dönem ağustos ayına yetiştirmeyi planlıyoruz.

“FLORYA’DAN ÇIKMAMIZ LAZIM”

Birbirine bağlı projelerimiz var. Florya’dan çıkmamız lazım. Ekonomik bedeli yüksek. Galatasaray’ın tapulu malı. Buradaki ekonomiyi kasaya koymak istiyoruz. Mecidiyeköy binasını geliştirdik. Galatasaray’ın sahip olduğu gayrımenkulleri satsak, borçları kapatmıyor. Galatasaray’ın sahip olduğu gayrımenkulleri geliştirirsek, o vakit 30 yılımızı garanti altına alacak fon yaratılıyor. Ben tekraren, dilim döndüğünce bunu anlatıyorum.

“G.SARAY YILDA 400 MİLYON TL FAİZ ÖDÜYOR”

Galatasaray, yılda 400 milyon TL faiz ödüyor. Bir spor kulübü, senede 400 milyon TL faiz ödeyerek nereye kadar gidebilir. 7 sene daha var. Artarak da gidiyor bu. Bu sene 400, seneye 450… Ben ne iş yapayım ki 400 milyon Tl faiz ödeyeyim, transfer yapayım, muhtaçlıkları karşılayayım.

G.SARAY ICARDI’NIN BONSERVİSİNİ ALACAK MI?

Icardi, dünya yıldızı bir futbolcu” diyen Özbek, “Galatasaray, Icardi transferini son derece başarılı yapmıştır. PSG, maaşının çok büyük bir kısmını ödüyor. Galatasaray’a maaş maliyeti 750 bin Euro. Ekibe da çok süratli ahenk sağladı. Kulübünün satmak isteyeceğini düşünmüyorum. Galatasaray’ın yalnızca transfer etmek istemesi kâfi değil. Başarılı bir futbolcu. O günkü Galatasaray’ın ekonomik şartları ve karşı satış isteği sonucunda, Galatasaray, ahenk içerisinde olursa transferi de yapar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu