Fenerbahçe

FENERBAHÇE HABERLERİ | Jorge Jesus ezberleri bozuyor! Tam 29 futbolcu…

Süper Lig ve Avrupa Ligi’nde art geriye maçlarını kazanan Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus’un uyguladığı rotasyonlar futbol kamuoyunda bir numaralı gündem oldu.

Portekizli çalıştırıcı misyona başladığından beri 19 resmi maçta daima farklı 11’ler alana sürdü.

Özellikle son periyottaki ağır maç trafiğinde her maç en az 5-6 futbolcu değiştiriliyor. Buna rağmen kadro golleri atmaya devam ediyor, 3 puanlar geliyor.

ANTRENMAN PROGRAMI

Portekizli çalıştırıcı ortaya koyduğu rotasyon planıyla adeta hocalık dersi veriyor.

Deneyimli teknik yönetici her bir oyuncusunu her an kullanacakmış üzere hazır tutuyor. Takımdaki genç ya da deneyimli demeden tüm öğrencilerini kullanmak isteyen Jesus, idman programlarını buna nazaran ayarlıyor.

Sezon başından beri çok sıkı ve disiplinli çalışan kadro bunun meyvele-rini topluyor. Artık Fenerbahçe’de yedek oyuncu kavramı ortadan kalktı.

HERKESE EŞİT ŞANS

Sarı-lacivertli grupta nerdeyse bütün futbolcular artık gerçek bir as futbolcu oldu. Herkesin klasik olarak bildiği ‘ideal 11’ tarifini kaldıran Jorge Jesus, takımındaki tüm oyunculara eşit oranda talih veriyor, futbolcular her maç oynayacakmış üzere kendini hazırlamak zorunda kalıyor.

En bariz örnek de Avrupa Ligi’nde son maçta Larnaca deplasmanındaki birinci 11’den 5 futbolcu, evvelki gün ligdeki Ankaragücü gayretinde yedek bekledi.

HEP ZIT KÖŞE

Jorge Jesus birinci 11’leri ve formasyonlarıyla herkesi karşıt köşe bırakıyor. Larnaca’da Arda Güler’i birinci 11 çıkarması, Lincoln’ü vakit zaman sol beke çekmesi, orta alanda daima merkezi değiştirmesi, atak çizgisindeki rotasyonları ve farklı formasyonlar denemesiyle dikkat çekiyor.

Jesus en çok Altay, Szalai, Valencia ve Rossi’yi kullanıyor.

FARKLI FORMASYONLAR

Sarı-lacivertlilerin en büyük avantajlarından biri teknik yönetici Jorge Jesus’un rakip hocalar tarafından çözülemez olması.

İdeal bir birinci 11 belirlenmediği ve her maç bir sürpriz olduğu için rakip teknik adamlar Fenerbahçe’yi tahlil etmede zorlanıyor.

Ayrıca ekibin muhakkak bir formasyonu da bulunmuyor. Her maç farklı olarak 3’lü, 4’lü ve hatta 5’li formasyonlarla oynanıyor.

29 FUTBOLCUYA SÜRE

Jesus bu sistemi yalnızca Muhteşem Lig’de değil, Avrupa Ligi’nde de uyguluyor.

Milliyet’in derlediği habere nazaran, Dönem başından beri 19 resmi maça çıkan ve her birinde farklı birinci 11 çıkaran Jesus, bu vakte kadar da toplamda 29 farklı futbolcuya baht verdi.

Hatta şu anda takımda olmayan Lemos, Novak ve Bruma üzere isimler bile forma giydi.

Sadece Göztepe’den gelen kaleci İrfan Can Eğribayat şimdi müddet alamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu