Beşiktaş

Ersin Destanoğlu Beşiktaş’tan ayrılacak mı? Ceyun Kazancı resmen açıkladı!

Beşiktaş Sportif Yöneticisi Ceyhun Çıkarı, canlı yayında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İşte Ceyhun Yararı’nın açıklamaları:

“YOĞUN BİR TRANSFER DÖNEMİ GEÇİRDİK”
“Son derece ağır bir transfer dönemi geçirdik. Bir planlamamız vardı. Gidecek oyuncular belirliydi. Kontratı bitip gidenler ve kontratı devam ettiği halde gidenler oldu. 9 Türk, 9 yabancı oyuncuyla yollarımızı ayırdık. Bazıları kontratı bitti gitti, bazıları gitmek istedi, bazıları kontratı bitmeden gitmek istedi gitti. 9 yabancı, 9 Türk oyuncu ayrıldı. Toplam maaşları 23.5 milyon euro’ydu. Üzerine vergiler var. Menajerlik kurulları var. Net 23.5 milyon euro maaş yükü azaldı. Bir kadro oyuncular transferler ettik yerlerine. Toplam 7 yabancı, 5 Türk oyuncu aldık. Bunlar A kadro transferleri. Bunların yanında altyapıya 2 oyuncu transfer ettik. Toplam 12+2 transfer. 7 yabancı artı 5 Türk oyuncuya 13.5 milyon euro artı vergiler oldu. 23.5 milyon euro giden oyuncuların maaşı, 13.5 milyon euro gelen oyuncuların maaşı.”

“BÖYLE BİR YÜKTEN KURTULDUK”
“Geçen seneye nazaran 10 milyon euro azalma oldu. Geçtiğimiz dönem birtakım ezalar vardı. Ekstra oyuncular, fazladan olan ve kullanmamayı tercih ettiğimiz oyuncular vardı. Bizle idmana bile çıkmayan oyuncuların toplam maaş yükü 6 milyon 750 bin euro artı vergi yükü vardı. Bu türlü bir yükten kurtulduk. Mali yapı ismine bu kıymetli bir avantaj oldu. Kullanılmayan oyuncular, bu dönem grup bulamadı. Bir tanesi Fransa 3. Ligi’nde yalnızca. Teknik manada da verilmiş kararın çok da yanlış olmadığını gösteren bir delil bu.”

“KARAKTER ÇOK ÖNEMLİ”
“Hocamızın geçen dönem mart ayında gelmiş olmasının avantajını kullanarak geçen dönemden itibaren kimlere muhtaçlığımız var, bunları ayrıntılı çalıştık. Yaklaşık 1 yıldır scout takımımızla çalışmalarımız var. Teknik takımımızın, listemizdeki oyuncularla yaptığı görüşmeler var. Bir oyuncu transfer ederken karakterine, aile yapısına, oyun sistemine ne kadar ahenk sağlayacağına bakmak kritik. Bu görüşmeleri çok titiz biçimde yaptık. Karakter çok değerli. Kimi oyuncular geçtiğimiz dönemlerde katiyetle gitmezken, Alex Teixeira kontratı devam etmesine karşın burada başarısız olmasına karşın gruptan alacaklarından feragat ederek ayrıldı.”

“ERSİN’İN MUKAVELESİNİ UZATACAĞIZ”

“Ersin çok karakterli bir futbolcu. Bu topluluğun evladı. Buraya hayatını adamış birisi. Kaleci yeteneklerini muhakkak tartışmıyorum. Ersin, şampiyon olmuş ve kupalar kazanmış bir futbolcu. Kontrat konusunda en ufak badire yok.”

“ŞAMPİYONLUĞA KAVUŞACAĞIZ”

“Scout grubumuzun çok değerli çalışmaları oldu. Scout deyince insanların aklına 19-20 yaşında, tahminen daha da küçük yaşlarda akademilerden çıkan oyuncuların keşfi geliyor ancak scouting temelinde yalnızca bu değil. Kadro yapısına en uygun oyuncuları bulmak en yanlışsız şey. Takımımızla birlikte ağır çalışma yaptık. Her mevkide birinci ya da ikinci tercihlerimizi aldık. Bunları da ekonomik olarak yeterli formda yaptık. Hocamız mutlu, bizler mutluyuz. Bedelli taraftarlarımız nezdinde de kıymetli transfer yaptık. Ligin 7. haftası geride kalırken 4 galibiyet, 2 beraberlik, 1 yenilgimiz var. Başkanın 2 puan gerisindeyiz. Şad olmadığımız son maçı kazansak ulusal ortaya önder girecektik. Çalışmalar, planladığımız çerçevede devam ediyor. Ağır fikstür devrinde çok çalışarak hepimizin hayali şampiyonluğa kavuşuyor olacağız.”

“BEŞİKTAŞ’TAN OYUNCU OLMAMASI BİZİ ÜZÜYOR”

“Hem bizde, hem taraftarlarımızda, hem Salih’te bir hayal kırıklığı oldu. Bir teknik karardır. Bir şey diyemeyiz. Her teknik heyetin yaklaşımı, parametreleri oluyor. Benim hayal kırıklığım devamında oldu. Uzunluk problemi var. Sakatlık olduktan sonra ulusal kadroya 2 yeni dahil olunca, hava topu bir kriterdir. Hürmet duyuyorum. Merak ettim, çabucak baktım. Orta saha oyuncuları içerisinde alınanların baş topu ortalaması 0.93. Salih’in ise 1.33. Yüzde 50 üzerinde baş topu kazanma var. Defansif metriklerde ise Salih, orta saha oyuncularının çok üzerinde. Taraflı tarafsız herkes Salih’in formunu övüyor. Biz hak ettiği kanaatindeydik. Teknik heyetin birtakım kriterleri vardır. Biz üzüldük. Ulusal Kadro’da Beşiktaş’tan bir oyuncu olmaması bizi üzüyor. Bir komplo aramak istemiyoruz gerisinde. ‘Beşiktaşlı oyuncu ulusal grupta oynayamaz, alınmaz’ üzere. Bu yaklaşımlara inanmak istemiyoruz. Teknik açıklaması vardır ancak sayılar o denli değil. İnşallah ilerleyen periyotlarda Salih ve öteki oyuncularımız ulusal gruba alınır. Büyük bir erdemdir hem bizim hem oyuncularımız için.”

“GHEZZAL’IN SAKATLIKTAN ÖTEKİ SORUNU YOK”
Ghezzal’ın sakatlıktan öteki hiçbir sorunu yok. Alanda yer alamadığı için son derece rahatsız kendisi. Ayak parmağının altındaki kapsülde bir yırtılma var ve zıplarken, koşarken onu çok rahatsız ediyordu. Sakatlığın son kademesine geldik.

“Ghezzal’ın bu hafta hastanede testleri var. O testler bittikten sonra inşallah her şey yolunda giderse gelecek hafta ekiple çalışmalara başlayacak. Beklediğimizden uzun sürdü yanlışsız lakin bu türlü şeyler olabiliyor.”

“HAKEM KONUSUNDA İKİLİ STANDART OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”
“Hakem kararları ile ilgili sayın liderimiz ve yöneticilerimiz gereken yansıyı koydu. Elbette ki rahatsızız. Bir ikili standart olduğunu düşünüyoruz.”

“Kuralların herkese eşit biçimde uygulanmasını istiyoruz. Birtakım rakiplere çalınan penaltılar bize çalınmıyor. Bunları mazeret olarak kullanıp ardına sığınmayız fakat bu usul olaylara göz yumamayız. Yaşananları herkes görüyor. Her maçta bir standart olmalı.”

“Alanya maçının nasıl döndüğünü biliyorsunuz. Başakşehir maçında verilmeyen karar. Kimileri penaltı diyor, kimileri değil diyor. Ankaragücü maçında olanları herkes gördü. Bizi çok rahatsız etti.”

“Weghorst’un eşi gebe olduğu için mukavele görüşmelerinden birine hekimimizi da dahil ettik. Oyuncularımızın toplumsal hayatları, çocuklarının okuyacağı okullar bizim için çok kıymetli. Doğum da bizim doğumumuz, çocukların okulu da bizim okulumuz.”

“JOSEF’İN UZUN YILLAR KALMASINI İSTİYORUZ”
“Josef bizim kaptanımız ve bu grubun çok değerli isimlerinden bir tanesi. Daha uzun yıllar burada kalmasını istiyoruz. Kendisinin de bu tarafta kararı olacağını düşünüyorum.”

“YABANCI KURALININ YARARINI BEN BULAMIYORUM”
“Mevcut yabancı kuralının bir yararını ben bulamıyorum. Bu kuralın Türk futboluna katkı sağladığını düşünmüyorum. Düzgün olan ve hak eden oyuncu alanda olmalı.”

“Josef duygusal bir oyuncu. Daima konuşuyoruz. Dönem sonunda ayrılık kararından vazgeçeceğini düşünüyorum. Bu mevzuyu bir daha konuşmadık ancak konuşacağız.”

“F.BAHÇE MAÇI VEFAT KALIM MAÇI DEĞİL”
“Fenerbahçe maçı mevt kalım maçı değil. Taraftarın takviyesi, coşkulu bir oyunla, Fenerbahçe maçını kazanacağımızı düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu